fortuna

Kilka słów o hazardzie

0

Hazard to pojęcia znane chyba każdemu. Kryją się za nim wszelakie gry pieniężne, w których elementem decyzyjnym jest przypadek i szczęście. Słowo pochodzi z języka arabskiego – „az-zahr” i oznacza grę w kości. Hazard znany jest od niepamiętnych czasów, jednakże największy okres rozwoju przypada na lata siedemdziesiąte. To właśnie wtedy w wielu bogatych, zachodnich krajach zaczęły powstawać jak grzyby po deszczu nowe kasyna. Do najbardziej znanych stolic hazardu możemy zaliczyć Las Vegas, Monte Carlo oraz Macau w Chinach, które dzisiaj jest światową potęgą hazardu.

Hazard swe początki ma jeszcze w czasach starożytnych. Nieco później powstały natomiast najbardziej popularne i znane dziś gry hazardowe. Szacuje się, że karty powstały jeszcze w czternastym stuleciu. W podobnym czasie w Chinach wymyślono oczko i gry w kości. Po wynalezieniu kart szybko zaczęto wymyślać nowe gry, z których wiele cieszy się ogromna popularnością do dnia dzisiejszego – mowa na przykład o pokerze, który wymyślili Chińczycy.

Jak się szybko okazało hazard jest świetnym sposobem na robienie pieniędzy. To właśnie z tego powodu zaczęły powstawać pierwsze kasyna oraz miejsca, gdzie odbywały się prowizoryczne turnieje i zawody. Władze poszczególnych państw początkowo opierały się hazardowi i nie godziły się na jego legalizację. Gdy jednak zaczęli sobie zdawać sprawę z tego o jak dużych pieniądzach mowa zaczęli się wyłamywać z takiego toku myślenia. Obserwując szybki rozwój krajów, które zdecydowały się na legalizacje hazardu również decydowali się na takie kroki. Według szacunków obrót wszystkich kasyn na świecie wynosi obecnie ponad 100 miliardów dolarów. Dzięki legalizacji znaczna część tych środków może trafić do budżetu i zostać wykorzystana do finansowania wielu potrzebnych inwestycji publicznych.

Światowym potentatem w dziedzinie hazardu są oczywiście Stany Zjednoczone, które odpowiadają za niemalże połowę światowego obrotu. Największe wpływ na taki stan rzeczy ma Las Vegas, w którym hazard zalegalizowano w 1931 roku. Osiągane w Nevadzie obroty kasyn liczone są w miliardach dolarów. Kolejne miejsce na liście należy do Europy, która wydaje na hazard kilkadziesiąt miliardów dolarów. Największymi miłośnikami hazardu są Francuzi, którzy rocznie wydają na ten cel około 2,5 miliarda euro. Ostatnie miejsce należy do Azji, która odpowiada za niecałe 10 miliardów dolarów obrotów. Szybko się to jednak zmienia, gdyż z roku na rok notuje się kilkunastoprocentowy wzrost.

 

W Polsce hazard jest popularny i również przynosi miliardy, jednakże w porównaniu z innymi krajami w statystykach wypadamy blado. Najpopularniejsza gra w Polsce jest oczywiście totalizator sportowy, który każdego roku osiąga dochody wynoszące około 3,5 miliarda złotych. W naszym kraju działa też kilkadziesiąt automatów do gier oraz wiele kasyn, które łącznie osiągają podobne przychody co Lotto. Trudno jednak powiedzieć o dokładnych liczbach, gdyż z hazardem w naszym kraju wiąże się niestety wiele przekrętów i lewych interesów.

Może ci się spodobać również Więcej od autora

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.

Hazard może uzależniać. Graj odpowiedzialnie.
Serwis przeznaczony TYLKO dla osób które skończyły 18 lat. Zakłady bukmacherskie nieodłącznie związane są w ryzykiem. Jeśli zauważyłeś u siebie objawy uzależnienia skontaktuj się z serwisami oferującymi pomoc w wyjściu z nałogu hazardowego. Serwis betglob.pl ma charakter informacyjny, nie nakłaniamy i nie zachęcamy do uprawiania hazardu.

Fortuna online zakłady bukmacherskie sp. z o.o. - legalny bukmacher działający w Polsce na podstawie zezwolenia na urządzanie zakładów wzajemnych. Graj rozważnie, hazard może uzależniać. Za udział w nielegalnych grach hazardowych grożą konsekwencję prawne. Zezwolenie MF nr SC/12/7251/10/WKC/11-12/5565;
Milenium Zakłady Bukmacherskie - zezwolenie MF nr SC/12/7251/17-7/ARP/BMB/2011/BMI9-10599;
Star-Typ Sport Zakłady Wzajemne Sp. z o.o. - zezwolenie nr SC/12/7251/11-6/KLE/2011/5540/12;
TOTOLOTEK S.A. - zezwolenie nr AG/9/7251/8/LBU/2012/2013/RD61485;
E-TOTO Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o. - zezwolenie nr AG9(RG3)/7251/15/KLE/2013/17;
forBET Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o. - zezwolenie nr PS4.6831.10.2016;
LV BET Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o. - zezwolenie nr PS4.6831.9.2016.EQK