fortuna

Historia i zasady gry w ruletkę

0

W trzech słowach jeśli miałbym zdefiniować ruletkę to powiedziałbym: ruletka to szybka, ekscytująca gra, z dużą gamą wartości zakładów i różnych kombinacji (no może wyszło trochę więcej niż 3 słowa :)). Ruletka go gra, które od dawna inspiruje naukowców, a w szczególności matematyków i probabilistyków. Na jej temat zostało napisanych wiele doktoratów z dziedziny probabilistyki czy teorii liczbowych. Jej początki sięgają XVII wieku, bo właśnie wtedy skonstruowano pierwszą maszynę która uchodzi za pierwowzór dzisiejszej ruletki.

Skonstruował ją Blais Pascal do celów naukowych. Pascal używał jej do badania prawidłowości i przypadku w teorii liczb. Dopiero za Ludwika XVI ruletka stała się zabawą dworską, a potem także mieszczańską. Na tyle ulubioną, że nawet Rewolucja Francuska była łaskawa dla graczy i sal gier.

Po krótce omówię zasady. Koło rulety podzielone jest na 37 pól oznaczonych numerami od 0 do 36. 18 numerów oznaczonych jest kolorem czerwonym, 18 czarnym, numer 0 oznaczony jest kolorem zielonym. Zakłady obstawiać można na planszy na dowolną ilość numerów i ich kombinacji, na kolumny, tuziny, na tzw. Szanse grupujące 18 numerów np. czarne, czerwone, parzyste, nieparzyste numery, małe, duże numery. Do tego celu używa się żetonów wartościowych akceptowanych we wszystkich grach stołowych lub żetonów kolorowych posiadających oznaczenia właściwe tylko dla jednego stołu rulety.

Dodatkową możliwość obstawień daje specjalna plansza umieszczona na większości stołów znajdujących się w naszych kasynach zwana race-trackiem. Stanowi ona dokładne odwzorowanie koła i umożliwia obstawianie przy pomocy krupiera grup liczb znajdujących się w określonych sektorach koła – tzw. sekcji i sąsiadów.

Rozpoczęcie gry następuje po zapowiedzi krupiera "proszę obstawiać" i wprawieniu kulki w ruch w kierunku odwrotnym do kierunku obrotów koła. Obstawianie zakładów musi zostać zakończone po zapowiedzi krupiera "koniec obstawiania". Kulka wpada w przegródkę wyznaczając wygrany numer, który krupier zapowiada umieszczając wyznacznik na planszy w wygranym numerze. Krupier zbiera żetony z przegranych numerów, ich kombinacji i przegranych Szans. Wygrane zakłady zostają wypłacone zgodnie z tabelą wypłat. W przypadku gdy wygranym numerem jest 0 zakłady na numerze i jego kombinacjach zostają wypłacone zgodnie z tabelą, zakłady na kolumnach i tuzinach przegrywają, zakłady na Szansach – małych, dużych, czerwonych, czarnych, parzystych, nieparzystych numerach przegrywają połowę stawki.

Stoły do rulety amerykańskiej mają różne limity zakładów, o czym należy pamiętać przy dokonywaniu obstawień.

Może ci się spodobać również Więcej od autora

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.

Hazard może uzależniać. Graj odpowiedzialnie.
Serwis przeznaczony TYLKO dla osób które skończyły 18 lat. Zakłady bukmacherskie nieodłącznie związane są w ryzykiem. Jeśli zauważyłeś u siebie objawy uzależnienia skontaktuj się z serwisami oferującymi pomoc w wyjściu z nałogu hazardowego. Serwis betglob.pl ma charakter informacyjny, nie nakłaniamy i nie zachęcamy do uprawiania hazardu.

Fortuna online zakłady bukmacherskie sp. z o.o. - legalny bukmacher działający w Polsce na podstawie zezwolenia na urządzanie zakładów wzajemnych. Graj rozważnie, hazard może uzależniać. Za udział w nielegalnych grach hazardowych grożą konsekwencję prawne. Zezwolenie MF nr SC/12/7251/10/WKC/11-12/5565;
Milenium Zakłady Bukmacherskie - zezwolenie MF nr SC/12/7251/17-7/ARP/BMB/2011/BMI9-10599;
Star-Typ Sport Zakłady Wzajemne Sp. z o.o. - zezwolenie nr SC/12/7251/11-6/KLE/2011/5540/12;
TOTOLOTEK S.A. - zezwolenie nr AG/9/7251/8/LBU/2012/2013/RD61485;
E-TOTO Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o. - zezwolenie nr AG9(RG3)/7251/15/KLE/2013/17;
forBET Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o. - zezwolenie nr PS4.6831.10.2016;
LV BET Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o. - zezwolenie nr PS4.6831.9.2016.EQK